Walory mieszkania w budynkach z gliny i słomy

Domy z gliny i słomy są praktycznie niepalne, ściana z wypełnieniem słomianym daje współczynnik przenikania ciepła na poziomie U=0,12Wm²/K, co czyni dom pasywnym. Grube ściany równie dobrze jak przed zimnem, chronią przed letnimi upałami, nie przegrzewają się i dają przyjemne odczucie chłodu, stanowią też bardzo dobrą barierę wyciszającą hałas. W glinianych wnętrzach panuje swoisty mikroklimat, co jest efektem zdolności pochłaniania i oddawania pary wodnej, a także paroprzepuszczalności gliny i słomy, dlatego w pomieszczeniach utrzymuje się stała wilgotność powietrza na poziomie 50-55%. Taki mikroklimat polecany jest szczególnie dla osób z chorobami alergicznymi, ponieważ gliniane tynki mają właściwości oczyszczające powietrze, neutralizują mikrozanieczyszczenia np. dym nikotynowy, nie przylepia się do nich kurz bo są elektrostatycznie obojętne oraz antyseptyczne – hamują rozwijanie się bakterii i pleśni na ścianach.

Budynki wznoszone w technologii strawbale mają niepowtarzalny charakter, najczęściej łagodnie wykańczane, bez ostrych zakończeń i kantów co daje wrażenie ciepła i harmonii…

Nie znaczy to jednak, że muszą to być przaśne chaty o wyglądzie lepianki – w tej technologii powstają także budynki o nowoczesnej, bardziej kanciastej bryle i również prezentują się wspaniale.